SCHEDULE

48 Hours Art as Sleep: Fr, Sept 7th, 14:00 - So, Sept 9th, 14:00
-
STWST48x4 is free of charge except for two club nights - the “Sonatas of Sleep/LESS”. For non-Ars-Electronica festival pass holders, a STWST-5€-club pass is needed for these club nights.
-
Sleeping Beauty Guided Tours: Fr and Sat, 21:00. Meet at STWST Entrance
-
Complete PROGRAM: continuous FRIDAY SATURDAY SUNDAY


CONTINUOUS


MAINDECK

SLEEP48 / Sleep Tunnel / No Architecture / STWST Dptm. No Architects
-
ENTRANCE AREA
QUASIKUNST / 48 Hours of Drifting / Territory / Tanja Brandmayr
-

SERVUS CLUBRAUM, 1. Stock
SLEEP48 / Hypnomachia / Video Documentation / Qualia Industries
-

FOYER, 1. Stock

SLEEP48 / HEROES OF SLEEP / Posterwall / Matthew Fuller

INFOLAB / RiP - Randomness in Past / Meta Tunneling / Franz Xaver
-

PUBLIC SPACE

Various Times

SLEEP48 / Rough Sleep / Interventions / Brandl, Ivanova, Schrabauer, Woess
-

Watch out for Live-Sleeping. Jederzeit während SLEEP48: Geh schlafen!
Watch out for SLEEP48 Food and Drinks. Watch out for Sleep Videos.


FRIDAY


Entrance Area

14:00-24:00
QUASIKUNST / Windlines / Installation / Tanja Brandmayr
QUASIKUNST / Movement A / Video Movens / Tanja Brandmayr
QUASIKUNST / Disappearing (50.000) / Context / Tanja Brandmayr
-
Workshop Room
14:00-24:00
PREVIOUS LAYERS / Das Wettergebäude / Retrospective / STWST Archive
.

Cafe Strom
14:00 – 04:00
MNS / Preview Taipei Biennale / Installation / STWST und cycleX
-

DECK DOCK
17:00 - 22:00
Reouzeri / Open Artistic Concept / Jakob Breitwieser
-

MAINDECK
22:30-23:00
SLEEP48 / Sleep Battle / Talk/ STWST + Andreas Kaindlstorfer

22:30-01:30
SLEEP48 / Sleep Battle / Measurement / STWST and Sleep Lab

23:00-01:00
SLEEP48 /SPECULATIVE SCHOOL OF SLEEP DANCE / Performance / G. Roidinger
-

CLUB
19:33 (sunset) – 06:30 (sunrise)
SLEEP48 / Sonatas of Sleep/LESS / Club Nights
-

SERVUS CLUBRAUM, 1. Stock
02:00 - open end
SLEEP48 / Hypnomachia / Performative Installation / Qualia Industries


SATURDAY


MAINDECK
10:30 - 11:00
INFOLAB / Delta T / Events / Franz Xaver
-

FOYER
11:00 - 17:00
MNS / Mycelial Radio Activation / Workshop / Martin Howse
-

Entrance Area
14:00-24:00
QUASIKUNST / Windlines / Installation / Tanja Brandmayr
QUASIKUNST / Movement A / Video Movens / Tanja Brandmayr
QUASIKUNST / Disappearing (50.000) / Context / Tanja Brandmayr
-
Workshop Room
14:00-24:00
PREVIOUS LAYERS / Das Wettergebäude / Retrospective / STWST Archive
-

Cafe Strom
14:00 – 04:00
MNS / Preview Taipei Biennale / Installation / STWST und cycleX
-

DECK DOCK
17:00 - 22:00
Reouzeri / Open Artistic Conzept / Jakob Breitwieser
-

MAINDECK

22:30-23:00
SLEEP48 / DEEP SLEEP / Talk / Matthew Fuller, Shu Lea Cheang, Felix Stalder

22:30-01:30
SLEEP48 / Sleep Battle / Measurement / STWST and Sleep Lab

23:00-01:00
SLEEP48 /SPECULATIVE SCHOOL OF SLEEP DANCE / Performance / G. Roidinger
-

CLUB
19:30 (sunset) – 06:31 (sunrise)
SLEEP48 / Sonatas of Sleep/LESS / Club Nights


SUNDAY


ART Boat
07:00-09:30 (Departure and Arrival at Salonschiff Florentine)
Meet at 6.31 sunrise, STWST Entrance
SLEEP48 / Boat Trip + Breakfeast for Sleep Survivers / Boat Trip
-
PostCity (extern!)
10:30 – 12:30
SLEEP48 / DEEP SLEEP / Panel „Academy of Error“ / Participation Matthew Fuller